Jerzy Woldański zamieszkały w Oleśnicy na Dolnym Śląsku, urodził się 16.02.1946r. w Łopuchówku w Wielkopolsce. Od 1946 roku zamieszkuje w Oleśnicy gdzie ukończył Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego. Jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego i magistrem pedagogiki specjalnej. Był słuchaczem studiów doktoranckich w Instytucie Badania Prawa Sądowego w Warszawie.
Poeta pisał wiersze w liceum i w wieku 17 lat debiutował w programie Polskiego Radia we Wrocławiu a 2 lata później w piśmie „Fakty, Wydarzenia”. W tym czasie pisał teksty do piosenek które były wykonywane na antenach radiowych, lokalnych i ogólnopolskich.
Wydał pięć tomików poezji w Oficynie Wydawniczej MAK w Szczecinie w latach 2003-2008 roku, są to :
- Całowanie twojego szeptu
- Requiem dla zapadającego słońce
- Moja daleka podróż
- Andante o miłości
- Nie płacz, to tylko miłość
Wiersze poety ukazywały się także w ośmiu antologiach wydanych w Szczecinie, Lublinie i Oleśnicy.
Oto ich tytuły: Włosy zaplątane w sen – Szczecin, Zatopione w bursztynie Szczecin, Pod niebem Arkadii – Szczecin, Podsycanie ognia niepokojem – Szczecin, Ubieram serce płatkami róż – Szczecin, Nadzieja umiera ostatnia –Szczecin, A duch wieje-kędy chce – Lublin, 750 lat – A ona coraz młodsza – Oleśnica.
Autor opublikował około 300 wierszy w ośmiu tytułach prasowych ;
Gazeta Wrocławska, Verbum, Fakty, Wydarzenia, Oleśniczanin, Semper Fideli, Biuletyn Samorządowy w Murowanej Goślinie, Boży Siewca, Panorama Oleśnicka.
A jego artykuły ukazywały się w następujących tytułach prasowych:
Panorama Oleśnicka, Słowo Polskie, Newsweek Polska, Gazeta Penitencjarna
Kwartalnik Powiatu Oleśnickiego, Gazeta Wrocławska, 40 lat Spółdzielni Mieszkaniowej w Oleśnicy.
W książce „Oleśnickie Liceum na przełomie wieków” – Dzieje-Kadra-Absolwenci, wydanej w 2003r. zaliczono poetę do grona 60 absolwentów z osiągnięciami życiowymi.
Poeta miał spotkania autorskie w: MOKiS w Oleśnicy w ramach ogólnopolskiego Festiwalu Poezji „Cztery Pory Poezji”, w bibliotece Powiatowej i Miejskiej w Oleśnicy, w Sali Rycerskiej w Zamku Książęcym w Oleśnicy, w Jednostce Wojskowej w Oleśnicy, w Szkołach, na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Oleśnicy.
Jego książki znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie, Ossolineum we Wrocławiu, Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie i w Księżnicy Pomorskiej w Szczecinie, a także w Bibliotece w Oleśnicy i innych miastach.
Książki poetyckie jego autorstwa były prezentowane na wystawie książek z dedykacjami w bibliotece w gablocie obok książek Ryszarda Kapuścińskiego, prof. Jana Miodka i prof. Władysława Dynaka oraz innych autorów. Były eksponowane na wystawie w bibliotece w cyklu „Najpiękniejsze wiersze” obok poezji J. Tuwima, M. Konopnickiej, A. Mickiewicza, A. Asnyka i innych oraz w cyklu „Poezja o miłości”.
Umieszczona w Internecie książka autora „Nie płacz, to tylko miłość” doczekała się ponad trzech milionów odsłon. W prasie pojawiały się liczne informacje o dorobku artystycznym poety.
Obszernej oceny poezji Jerzego Woldańskiego dokonał poeta, krytyk literacki i wydawca ze Szczecina Marian Adam Kasprzyk.
Są to oceny pochlebne. W podobnym tonie wypowiada się Jan Stolarczyk sekretarz Wydawnictwa Dolnośląskiego, prezes ZLP, TVP1, redakcja tyg. „Niedziela” a także duchowni kościoła rzymsko-katolickiego.
Informacje o spotkaniach z autorem znajdują się w „Oleśniczaninie”, na stronach internetowych biblioteki, Starostwa Powiatowego i portalu „Moja Oleśnica.pl”.
Poeta utrzymuje kontakt z licznymi wydawnictwami, redakcjami pism, telewizji i radia. Poeta przygotował do druku trzy tomiki poezji.
Współpracuje ze Zrzeszeniem Literatów Polskich im. Jana Pawła II w Chicago od 17 maja 2013 roku. Jego wiersze czytane były podczas ósmej Wiosny Poetyckiej 17 maja 2013 roku i na Jesieni Poetyckiej pod nazwą ”Słońce w Listopadzie” 15 listopada 2013 roku. Spotkania transmitowała na żywo TV . Przyjęty w poczet członków Zrzeszenia od sierpnia 2014