Słowo od redakcji
Chciałbym wyrazić radość z powodu oddania do rąk czytelników kolejnego, dziesiątego już almanachu literackiego twórców Zrzeszenia Literatów Polskich w Chicago. Jest to wydarzenie szczególne, jako że niniejsza antologia ukazuje się w dziesiątym, jubileuszowym roku funkcjonowania Zrzeszenia założonego, przy moim skromnym udziale w lipcu 2006 roku.
Jestem dumny, iż zarówno w tym almanachu, jak i w poprzednich, zdjęcia mojego autorstwa zostały umieszczone na I stronie okładki.
Jestem z tą grupą literatów z Chicago związany nie tylko formalnie, jako członek honorowy Zrzeszenia, ale z większością twórców, a przede wszystkim z prezesem Zrzeszenia Aliną Szymczyk mam stałe przyjazne relacje. Niektórzy pisarze należący do Zrzeszenia, m. in. Alina Szymczyk, Maria Mili Purymska, Jan Kamiński, Władysław Panasiuk zostali autorami pozycji książkowych w Bibliotece Świętokrzyskiej. Wielu twórców chicagowskich, w tym Władysława Panasiuka i wielokrotnie Alinę Szymczyk, gościłem na swojej ziemi świętokrzyskiej, czy to na „Posiadach w cieniu Bartka” w Zagnańsku, czy na „Nocnym czytaniu” w renomowanym antykwariacie Andrzeja Metzgera w Kielcach. Alina Szymczyk uczestniczyła także w IX Kongresie Regionalistów Polskich w Kielcach we wrześniu 2010 roku. Podczas obrad Kongresu zabierając głos w sesji plenarnej powiedziała m.in.
Od trzynastu lat mieszkam w Chicago, gdzie znajduje się teraz moja mała ojczyzna. Staram się tu odnaleźć siebie taką, jak nad Wisłą. W Związkach Klubów Polskich, w Jezuickim Ośrodku Milenijnym, w polskiej szkole im. Św. Jakuba organizuję imprezy integrujące środowisko polonijne, takie jak: staropolskie dożynki z oracjami do chleba i wieńca, z humorem i pieśniami zapomnianymi nawet w Polsce. Organizujemy wiece patriotyczne, na których przybliżamy postacie ważne dla polskiej historii, takie jak nasz papież Jan Paweł II, rotmistrz Witold Pilecki, marszałek Józef Piłsudski, czy naczelnik Tadeusz Kościuszko oraz generał Kazimierz Pułaski i Wincenty Witos. Założone przed blisko pięcioma laty Zrzeszenie Literatów Polskich organizuje raz w miesiącu spotkania literackie, promocje wydawnictw, a także imprezy o nazwie Wiosna lub Jesień Literacka. Jesteśmy zadowoleni ze współpracy ze Świętokrzyskim Towarzystwem Regionalnym, które pod kierownictwem Macieja A. Zarębskiego wydaje nam almanachy oraz tomiki autorskie. Sporo miejsca poświęciła trudnej obecnie sytuacji w Polsce, która teraz jak nigdy potrzebuje miłości. Ubolewała nad skutkami tragicznej katastrofy w Smoleńsku w dniu 10 kwietnia tego roku, w wyniku której zginęło 96 Polaków z prezydentem Lechem Kaczyńskim, a która pogłębiła podziały w narodzie. Wystąpienie zakończyła słowami:
Pozostaje wierzyć, że kiedyś się to wszystko zmieni i słowo Polska i Polak będzie się kojarzyć z wszystkim co najlepsze.
Obecny almanach „Powroty do źródła”, zawiera utwory, w większości poetyckie, 26 twórców należących do Zrzeszenia Literatów Polskich w Chicago, Słowo od opiekuna duchowego grupy O. Jerzego Karpińskiego, Słowo wstępne Aliny Szymczyk, prezesa Zrzeszenia oraz Posłowie pióra Władysława Panasiuka. Tematem przewodnim wszystkich utworów almanachu jest tęsknota za domem rodzinnym, bliskimi, ojczyzną oraz cicha chęć powrotu do kraju, przy równoczesnej świadomości jak trudno będzie tę decyzję podjąć. Powrót do źródeł, własnych korzeni, rodziny nie może wszak pozostać jedynie symbolem... Utwory zamieszczone w antologii są różnorodne zarówno w treści jak i formie, tak jak różnorodne są życiorysy ich autorów. Nie mam zamiaru nikogo wyróżniać, mogę jedynie napisać, że największą przyjemność sprawiła mi lektura wierszy Bożeny Kilanowski, Janusza Klisia, Marii Purymskiej, siostry Justyny, Barbary Smykowskiej i Aliny Szymczyk oraz proza Katarzyny Murawskiej i Eleonory Przybyło Trzpiot. Utwory pozostałych autorów także interesujące, godne rekomendacji.
Wyrażam radość, że na ostatniej stronie okładki moja podobizna znalazła się w tak miłym memu sercu towarzystwie. Chciałbym wyrazić przekonanie, że ten jubileuszowy almanach (wydany jako 342. już pozycja wydawnicza Biblioteki Świętokrzyskiej) będzie dobrze odebrany zarówno przez krytyków jak i czytelników i to po obu stronach Oceanu.
I na koniec wszystkim autorom tego tomu, z niezmordowaną prezes Aliną Szymczyk, z okazji jubileuszu 10-lecia Zrzeszenia Literatów Polskich w Chicago, życzę zdrowia, dalszej weny twórczej oraz realizacji planów i marzeń, a także, o ile to jest możliwe, rzeczywistego powrotu do źródeł. Teraz, w okresie walki o prawdziwą Polskę, jesteście tu, nad Wisłą bardzo potrzebni…
8 marca 2016 Maciej Andrzej Zarębski
„ Kiedy się kończył wiek XIX a rozpoczynał współczesny, ojcowie wasi,
na szczycie Giewontu ustawili krzyż. Ten krzyż tam stoi i trwa.
Jest niemym ale wymownym świadkiem naszych czasów.
Rzec można, iż ten jubileuszowy krzyż, patrzy w stronę Zakopanego
i Krakowa i dalej w kierunku Warszawy i Gdańska.
Ogarnia całą naszą ziemię od Tatr po Bałtyk.”
Wypowiedź z VI pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, Zakopane, Wielka Krokiew, 6.06.1997 r. rozpocznę moją wypowiedź.
„Powroty do źródła” to dziesiąty Almanach w którym 26 twórców zamieściło swoje utwory, a w nich wiersze, eseje i opowiadania., w tym dziewięć osób fizycznie nie mieszka w Chicago, osiem w Polsce, jedna w Kanadzie. Każdy z nich według indywidualnej wrażliwości i wartości wyraża swoje myśli. Każdy z nas wraca do Ojczyzny, we śnie i na jawie. Wydawać by się mogło, że ten temat jest mało interesujący, a jednak jest inaczej.
Emigranci zbierają się do powrotu co roku, choć boją się zderzenia z rzeczywistością jaka na nich czeka w Ojczyźnie, zmiany, brak pracy, a może wspomnienia przyjaciół, którzy dawno odeszli do Ojca ? (…), dla innych zamknęły się drzwi powrotu.
Człowiek z natury jest dobry, poeta bardziej wrażliwy, pielęgnuje słodkie tajemnice głęboko w sercu, kładzie jej na papier z myślą podzielenia się z innymi . Czasem popłynie niezauważalna łza na wspomnienie fiołkowych pagórków przy lesie, by po chwili iść drogą wybraną, czy lepszą ?... odpowiedź w każdej sytuacji jest indywidualna, wymaga oddzielnego przemyślenia. Jedno jest pewne, emigranci tęsknią za pozostawioną Ojczyzną z dziecięcych lat, bajecznie pięknym pejzażem, za Ojczyzną ojców i dziadków, tą pielęgnowaną w sercu.
Zrzeszenie Literatów Polskich im. JP II wydało dziewięć almanachów, dla przypomnienia podam tytuły: „Janowi Pawłowi Chicagowscy poeci”(2006) „Powroty. Antologia poetów chicagowskich” (2008), „Czy może być inaczej.” (2009),„Spojrzenie” (2009),„Bez złudzeń”( 2010), „Droga do Światła”( 2010) „Sursum Corda - W Górę serca” (2011) - Almanach jubileuszowy wydany wspólnie z JOM, przy nieocenionej pomocy naszego opiekuna o. Jerzego Karpińskiego SJ. „Wyznanie Emigranta”(2013), „Zło dobrem zwyciężaj”(2015),
Wszystkie Almanachy wydaliśmy w Świętokrzyskim Towarzystwie Kulturalnym pod redakcją dr Macieja Andrzeja Zarębskiego honorowego członka Zrzeszenia. W każdym Almanachu przemawiają tęskne strofy wierszy za pozostawioną Ojczyzną, miłość i patriotyzm.
O umiłowaniu Ojczyzny świadczył całym swoim życiem i nauczaniem Święty Jan Paweł II patron Zrzeszenia. Polska była mu droga już od lat młodości, przez dojrzałe życie kapłana, biskupa, a także w czasie całego pontyfikatu.
Więź z ziemią ojczystą i konieczność wytrwałej pracy dla niej, naznaczyły Jego życie i nauczanie, było to widoczne, nawet wtedy, gdy mówił o sprawach ogólnych.
Przemawiając w siedzibie ONZ w 1980 roku przekonywał, że „Ewangelia nadała nowe znaczenie pojęciu Ojczyzny. Ojczyzna w swoim pierwotnym sensie oznacza to, co odziedziczyliśmy po ziemskich ojcach i matkach. Ojcowizna, którą zawdzięczamy Chrystusowi, skierowuje to, co należy do dziedzictwa ludzkich ojczyzn i kultur, w stronę wiecznej Ojczyzny, Ojczyzny niebieskiej jako nowej ojczyzny wszystkich ludzi (…) Oczywiście Ojczyzna jako ojcowizna jest z Boga, ale jest również w jakimś znaczeniu ze świata”.
Jan Paweł II uświadamiał nam, że Ojczyzna jest dobrem wspólnym i wielkim obowiązkiem. Podkreślał, iż „analiza pojęcia Ojczyzny i jej związku z ojcostwem tłumaczy też zasadniczo wartość moralną patriotyzmu. Jeśli pytamy o miejsce patriotyzmu w Dekalogu, to odpowiedź jest jednoznaczna: wchodzi on w zakres czwartego przykazania, które zobowiązuje nas, aby czcić ojca i matkę”. Słowa te powinny poruszyć nas, spadkobierców Świętego, którego uznajemy za autorytet. Zadajmy sobie pytanie, czy Ojczyzna dla współczesnych Polaków jest matką? Czy zainteresowanie jej sprawami pojmujemy jako obowiązek? (…) Ilu Polaków zastanawia się nad tym tematem, a ilu zrobiło rachunek sumienia ? (...) Wróćmy do naszego Almanachu „Powroty do źródła”, być może po przeczytaniu jego zawartości, może znajdziemy odpowiedź na wiele pytań(…).
Poeci wracają z różnych stron świata do Ojczyzny, do korzeni Ojców, do źródła, z którego wytryska Wiara Nadzieja i Miłość.
Almanach „Powroty do źródła”, ze względu na różnorodność utworów i tematów. uświadamia nam, iż my Polacy, żyjący w Ojczyźnie czy też poza jej granicami należymy do jednej Matki, której na imię Polska.
Alina Szymczyk Prezes Zrzeszenia
|