Wszystko ma swój początek, gdzieś zapala się mała iskierka i z niej powstaje wielkie ognisko potrafiące rozgrzewać ludzkie dusze i serca .Nasza grupa zaczęła raczkować w 2004 roku kiedy wydałem mój kolejny tomik „dwa życia” .Andrzej Frukacz zaprosił mnie i Andrzeja Tańskiego i udostępnił nam stolik, by na kiermaszu książki promować własne .Tam poznałem Marię Wolińską, a za jej pośrednictwem Alinę Szymczyk.
Współpraca układała się należycie, zaczęliśmy organizować spotkania poetyckie w Ośrodku Milenijnym, gdzie poznałem znakomitego o. Władysława Gryzło i innych sympatycznych księży z tego ośrodka.
Alina wraz z Januszem Obarą zorganizowała promocję mojej książki; włącznie z poezją śpiewaną. Muzykę skomponował właśnie Janusz. Później był wieczór Andrzeja Tańskiego i Marii Wolińskiej, która obecnie mieszka w Paryżu.
Przychodzili na nasze spotkania starzy i nowi poeci, zawiązywała się niesamowita nić przyjaźni. Były wiosny i jesienie poetyckie, poznawaliśmy się wzajemnie i naszą skromną twórczość. Od samego początku ojcowie Jezuici przyjmowali nas serdecznie, a ich gościnność nie mieściła się w słowach. Ta wspaniała atmosfera przetrwała do dzisiaj chociaż wyjechało kilku księży, ale jestem świecie przekonany, że pamięć o nich przetrwa. Wszystko co piękne powinno odchodzić wraz z nami. Gdy się Chrystus rodził- łamaliśmy się opłatkiem, śpiewaliśmy kolędy jak w wielkiej rodzinie, gdy umierał byliśmy z Nim w swej poezji. Napisaliśmy Drogę Krzyżową- tak poetycko wszak i śmierć jest olbrzymią częścią naszej twórczości. Jeśli opuścimy Boga to jeszcze nic, ale co będzie jeśli On nas opuści! Co z naszym i tak nie największym talentem! Nie mocujmy się chociaż ze Stwórcą, nikt jeszcze nie napisał nic mądrego bez Jego pomocy. W Ośrodku Jezuickim jest wyjątkowy klimat, tu może mieszkać duch poezji, to ciepło potrafi się udzielać. Wiele okolicznościowych akademii zapamiętała owa sala, tyle patriotyzmu tam zamieszkało, tyle dumy Polaka.
Jacy są poeci!- zwyczajni jak my: uśmiechnięci i ponurzy, skromni i dumni nawet niekiedy zarozumiali. Jesteśmy zwyczajnymi ludźmi więc i cechy podobne posiadamy. Jaka jest nasza twórczość!- tylko imiona mogą się powtarzać, niekiedy podobizna twarzy czy sylwetki, ale myśli mamy różne. Każdy z nas pisze inaczej, choć wciąż o tym samym: miłości czy tęsknocie, radości czy bólu.
Jedni uwielbiają biały, nieregularny wiersz, inni kochają się w rymie, jedne wiersze są bardziej przemyślane, wiele w nich głębi, ale są i proste, co wcale nie oznacza złe.
Pisać można się nauczyć, z twórczym myśleniem już gorzej, a głębia to z pewnością Bogów dzieło. Gdybyśmy zbyt często nie myśleli o tym czego nie mamy- szybciej zauważylibyśmy to co, już posiadamy. Ciągle się uczymy, dorastamy w pisaniu, tworzymy własne mądrości, by na swój sposób zadziwić ten i tak dziwny i skomplikowany świat.
Długo nosiliśmy się z zamiarem założenia literackiej grupy, szukaliśmy odpowiedniej okazji- aż dopomógł nam w tym odważnym przedsięwzięciu dr. Maciej Zarębski, gość z Polski.
„ Niby nic, a tak to się zaczęło” i trwa do dzisiaj, mało tego, ciągle się rozwija i doskonali.
Zrzeszenie Literatów Polskich im. Jana Pawła II jest organizacją zarejestrowaną zgodnie z przepisami obowiązującymi w Stanach Zjednoczonych. Posiadamy statut na podstawie , którego realizujemy swoje zadania.
Zrzeszenie powstało 9- go lipca 2006 r. w obecności członka literatów polskich w Warszawie Macieja Andrzeja Zarębskiego, pisarza i wydawcę z Gór Świętokrzyskich.
Zarząd Zrzeszenia:
Alina Szymczyk – prezes
Elżbieta Chojnowska – vice prezes
Władysław Panasiuk – sekretarz
Janusz Kopeć- członek zarządu
Andrzej Chojnowski – członek zarządu
Jesteśmy organizacją niedochodową, utrzymujemy się ze składek członkowskich.
Wydaliśmy książkę w hołdzie naszemu patronowi Janowi Pawłowi II – jest to zbiór poezji uczestników wiosny poetyckiej 2006.
Organizujemy spotkania poetyckie raz w miesiącu ( w trzeci piątek m- ca.) w JOM, naszym kapelanem był o. Władysław Gryzło, który został przeniesiony do Rzymu.
Do tej pory odbyło się szereg spotkań poetyckich jak również promocji tomików i książek;
- wśród nich spotkanie z Tadeuszem Chabrowskim- poetą z Nowego Jorku
- Promocja książki poety - Adama Lizakowskiego „ Dzieci Gór Sowich”
- Natalii Ponety Piekarskiej – autorki książki” siedziałam za Katowice”
- Zofii Bukowskiej, Wiesława Kajmowicza, Antoniego Bosaka, Lidii Dzieża, Józefa Maciasz Brody, Andrzeja Chojnowskiego, Władysława Jana Burzawy, Elżbiety Wałkuckiej Chojnowskiej, Janusza Kopcia, Władysława Panasiuka i Aliny Szymczyk.
Organizujemy spotkania z ciekawymi ludźmi: przykładem tego niech będzie kobieta, która przeżyła zesłanie na Sybir p. Krystyna Nowobilska.
Każde spotkanie dzięki życzliwej prasie i zaprzyjaźnionym dziennikarzom odbiło się szerokim echem w prasie: były komentarze, zdjęcia, wiersze; było to czego potrzebuje poezja.
Zrzeszenie nasze liczy dwanaście osób, może to niewiele, ale w wiośnie czy jesieni poetyckiej bierze czynny udział w granicach trzydziestu poetów.
Należałoby się pochwalić nową książką” powroty”, która opuściła już drukarnię w Polsce i nieliczne jej egzemplarze pokazały się w naszym mieście. Zawiera ona dowolnej treści wiersze osiemnastu poetów. Niebawem odbędzie się jej promocja. Wrastamy powoli w tło kulturalne miasta, zaznaczamy swoją obecność przez wydawnictwa.
Nowy superior o. Stanisław Czarnecki ma zawsze otwarte ramiona dla naszej działalności, a my coraz śmielej przekraczamy progi JOM. To wyjątkowe miejsce jednoczy nas coraz bardziej, co wcale nie znaczy, że wszyscy jesteśmy jednomyślni. W najlepszym nawet małżeństwie powstają drobne sprzeczki i niedociągnięcia. Powinniśmy jako twórcy różnić się – ale musimy się tego nauczyć w piękny sposób. Do literata trzeba dorastać, stawać się nim przez pozbywanie się niedobrych cech .Do literata najlepiej przez literaturę, kto dużo czyta mniej błądzi.
Ostatnio w Auli Jana Pawła II odbył się wieczór autorski Jana Kamińskiego, który jest skromnym człowiekiem, a więc wartościowym. Jego poezja uczy nas czym jest miłość i co z niej się rodzi dla mieszkańców całego świata. Gdyby wszyscy myśleli jak nasz poeta – o wojnach uświadamiałby nas jedynie Tołstoj.
By nie być gołosłownym przytoczę wiersz autorstwa Jana Kamińskiego
Kiedy umrę, kiedy już mnie nie będzie
czy czas zaśnie?
Czy słońce promieniste, które dla mnie już nie świeci
przygaśnie?
Czy umrze świat,
czy tylko wspomnienie umierać będzie
w tej pamięci i sercu zranionym
pogrążonym w morzu myśli,
zgasłych uczuć szalonych?
Czy pozwolisz mi wrócić tu raz jeszcze,
otworzysz moje oczy swym spojrzeniem.
Poruszysz moje usta śpiące swoimi ustami
Rozbudzisz moje serce cichym westchnieniem?
Czy staniesz nade mną
wśród zarosłych trawą grobów
atłasowym głosem tkliwości
wyszepczesz czułe słowa
słowa tęsknoty
słowa miłości?
Wszystkich piszących zapraszamy już dzisiaj na następne spotkanie 17 października godz.20,oo- tym razem słuchać będziemy dumnej poezji Roberta Pawła Redlińskiego, które osobiście poprowadzę. Później jesień poetycka „ słońce w listopadzie” i promocja naszej nowej ksiązki „powroty” - dnia 21 listopada w JOM.
Przychodźcie do nas nie zależnie od stażu. Organizujemy warsztaty literackie i dzielimy się dobrym słowem, które już zdaje się być pod ochroną. Cdn.
Władysław Panasiuk
Sprawozdanie
Władysław Panasiuk (Chicago, Ilinois, USA)
Historia Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II w Chicago 2006-2013
Cyprian Norwid, będąc za Oceanem , napisał jeden z najpiękniejszych hymnów tęsknoty:
Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla darów nieba…
Tęskno mi Panie…
Zrzeszenie Literatów Polskich im. Jana Pawła II w Chicago powstało dnia 9 lipca 2006 r. Na założycielskim zebraniu w Związku Klubów Polskich obecny był gość z Polski – Maciej Andrzej Zarębski – honorowy członek zarządu ZLP JPII.
Składy Zarządu Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II w Chicago 2006-2013
W 2006 r. powołano zarząd (na kadencję 2006-2010), na czele którego stanęła prezeska Alina Szymczyk, jej zastępczynią została Elżbieta Chojnowska, sekretarzem – Władysław Panasiuk . Później uzupełniono skład zarządu o dwóch nowych członków, którymi byli Janusz Kopeć i Andrzej Chojnowski. Od lutego 2010 r. Zrzeszeniem zarządzali: prezeska – Alina Szymczyk, wiceprezes – Andrzej Chojnowski, sekretarz – Robert Paweł Redliński, członkowie – Janusz Kliś i Jan Kamiński, mąż zaufania – Józef Maciasz Broda. Od 18 stycznia 2012 r. do wyborów 21 marca 2012 r. zarząd pracował w składzie: Alina Szymczyk – prezeska, Andrzej Chojnowski – wiceprezes, sekretarz – Anna Konarska, członkowie – Janusz Kliś, Robert Paweł Redliński; komisja do spraw kontroli: Maria Mili Purymska, Józef Maciasz Broda (mąż zaufania). W dniu 21 marca 2012 r. odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze, na którym został wybrany nowy zarząd w składzie: Alina Szymczyk – prezeska, Andrzej Chojnowski –wiceprezes, Barbara Żubrowska – sekretarz protokołu, Maria Mili Purymska – sekretarz finansów, Józef Maciasz Broda – mąż zaufania, Jan Żółtek – przewodniczący komisji kontroli, Robert Paweł Redliński – delegat do ZKP (Związku Klubów Polskich).
Członkowie i członkinie ZLP im. JPII
Członkami lub członkiniami Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II w Chicago, według stanu na czerwiec 2013 r. są (nazwiska w porządku alfabetycznym, jeśli nie zapisano inaczej – to krajem zamieszkania twórców są Stany Zjednoczone Ameryki Północnej): 1) Antoni Bosak, 2) Andrzej Chojnowski, 3) Leonard Gogiel, 4) Elżbieta Idziak, 5) Janusz Kliś, 6) Anna Marzena Konarska, 7) Józef Maciasz Broda, 8) Henryk Musa (Polska), 9) Władysław Janusz Obara (Polska), 10) Elżbieta Oliwkiewicz-Alen, 11) Bogusław Pacer, 12) Eleonora Przybyło-Trzpit, 13) Maria Mili Purymska, 14) Murawska Katarzyna 15)Robert Paweł Redliński, 15) Anna Waluś Sikoń, 17) Marianna Maja Soroborska, 18) Ewa Sporna, 19) Grzegorz Stefanek, 20) Alina Szymczyk, 21) Izabela Trzaska-Przybylska, 22) Jan Żółtek, 23) Barbara Żubrowska. Honorowymi członkami ZLP im. JPII są Natalia Poneta Piekarska oraz Maciej Andrzej Zarębski.
Jezuici – opiekunowie duchowi poetów ZLP im. JPII
Opiekunem duchowym ZLP im. JPII w 2006 r. stał się o. Władysław Gryzło SJ. Na samym początku istnienia biesiadował on z poetami podczas spotkań literackich . Nieco później w ZLP im. JP II pojawił się w charakterze opiekuna o. Tadeusz Kukułka SJ, lecz już po kilku miesiącach zasilił szeregi Jezuitów w Krakowie. Zastąpił go superior o. Stanisław Czarnecki SJ, a obecnie w 2013 r. opiekunem Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II w Chicago jest o. Jerzy Karpiński SJ. Poeci świeccy oraz ich duchowni opiekunowie poznają się, zaprzyjaźniają, przywykają do siebie, a później się rozstają, gdy dany opiekun zostaje przeniesiony decyzją władz zakonnych na inną placówkę, ale trwała więź chicagowskich poetów polskich z Zakonem Jezuitów jest utrzymywana.
Działalność ZLP im. JP II – spotkania poetyckie
Choć siedzibą Zrzeszenia był budynek Związku Klubów Polskich, to jednak większość spotkań odbywała się w sali u Ojców Jezuitów w Chicago. Na początku grupa liczyła dziewięć osób, ale wciąż zgłaszali się nowi piszący. Poziom pisarstwa można ocenić jako zróżnicowany. Z jednej strony przychodzili ludzie doświadczeni, ale z drugiej strony nie brakowało również osób początkujących. Po to istnieje organizacja, aby pomagać wszystkim pisarzom, szczególnie zaś tym stawiającym pierwsze kroki. Wieczory poetyckie, organizowane przez ZLP im. JPII odbijały się szerokim echem w miejscowych mediach w Chicago. Wiele osób przychodziło na spotkania literackie, w tym dziennikarze, ludzie kultury. Wyłaniały się nowe nazwiska osób piszących, lecz wszyscy literaci byli promowani jednakowo bez względu na ich dorobek i umiejętności pisarskie.
Wydano pierwsze tomiki, a wraz z nimi rysowała się radość na twarzach ich autorów. Pierwsze artykuły w prasie, radiowe wywiady nie mogły być literatom obojętne, to się twórcom podobało. Dzisiaj tylko garstka poetów pisze dla siebie, natomiast członkowie ZLP im. JP II za pośrednictwem internetu piszą dla całego świata. To okazuje się trudnym wyzwaniem, a grono czytelników ciągle wzrasta, przy czym nikt tak naprawdę nie wie, ilu ich jest?
Głównym motorem organizacji ZLP im. JP II od początku była Alina Szymczyk, inni autorzy tylko jej pomagali. Organizowano wieczory z udziałem twórców, np. Krystyny Nowobilskiej, która najpiękniejsze lata swojego życia spędziła na nieludzkiej Syberii. Każdego miesiąca organizowane są spotkania dla poetów i prozaików, zarówno miejscowych, chicagowskich, jak i przyjeżdżających z Polski (np. Teresa Kaczorowska, Natalia Piekarska-Poneta. Joanna Sokołowska).
Nie wszyscy członkowie ZLP im. JP II są pisarzami i nie wszystkie wiersze nadają się do publikacji (zdarzają się także utwory mierne). Zrzeszenie Literatów wypromowało wiele osób piszących, od dłuższego czasu organizuje posiady poetyckie w połączeniu z warsztatami, które prowadzi Władysław Panasiuk. Poezja wymaga czasu i wytrwałości i wcale nie jest łatwą sztuką. Dwukrotnie prezeska Alina Szymczyk zorganizowała warsztaty pisarskie, które prowadziła Agnieszka Janik z Wrocławia. Wszystko to dla dobra piszących, bo pisanie wymaga ciągłego kształcenia i doskonalenia umiejętności.
W Jezuickim Ośrodku Milenijnym w Chicago regularnie odbywają się Wiosny Poetyckie oraz Jesienie Poetyckie, czyli szukanie prawdziwych talentów. Na spotkania te przychodzą osoby niezrzeszone i czasami wstępują w szeregi ZLP im. JPII. Zarząd Zrzeszenia wielką wagę przywiązuje do ważnych rocznic i z tej okazji organizuje dla literatów chicagowskich patriotyczne wieczory. Podczas Opłatków Poetyckich płyną polskie kolędy. Należy wspomnieć, iż ze Zrzeszeniem Literatów przez wszystkie lata współpracują tutejsi aktorzy, dziennikarze i radiowcy.
Od 2009 r. ZLP im. JP II ma własną stronę internetową: www.literaci.org, na której widnieje dorobek twórczy członków zrzeszenia i wiele nowości związanych z działalnością tej organizacji literackiej. Na stronie internetowej zamieszczane są teksty członków ZLP im. JP II, jak również teksty autorstwa przyjaciół z Polski. Na podstronach pomieszczono kalendarz imprez i wydarzeń, galerię zdjęć i wiele innych informacji.
Wydawnictwa zbiorowe ZLP im. JP II (almanachy poezji)
Zrzeszenie zaczęło wydawać almanachy literackie. Pierwszym był poświęcony patronowi tej organizacji literackiej, nosił tytuł Janowi Pawłowi II Chicagowscy poeci (2006). Każdego roku Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne w Zagnańsku – wydawnictwo Macieja Zarębskiego, który jest pisarzem, podróżnikiem i regionalistą, przyjacielem ZLP im. JP II, wydaje jeden zbiór poezji z udziałem twórców – członków chicagowskiego stowarzyszenia. Niektóre książki zbiorowe wydawane są także wspólnie przez wspomniane Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne w Zagnańsku i Zrzeszenie Literatów Polskich im. Jana Pawła II w Chicago (wtedy miejsce wydania podano: Zagnańsk-Chicago).
Zrzeszenie może się poszczycić kilkoma antologiami. Pierwsza wspomniana już książka zbiorowa pt. Janowi Pawłowi II Chicagowscy Poeci (Zagnańsk 2006), zawierała wiersze autorstwa dziewiętnastu poetów. Publikacja zawiera także tekst Od Redakcji M. A. Zarębskiego, nadto Słowo wstępne o. Władysława Gryzło SJ i Aliny Szymczyk, Posłowie Zdzisława Tadeusza Łączkowskiego.
Drugą zbiorową pozycją jest antologia pt. Powroty, (Zagnańsk 2008), w której wiersze zamieściło osiemnastu autorów. Tekst Od Redakcji napisał Maciej A. Zarębski, a Słowo wstępne – o. Władysław Gryzło SJ i Władysław Panasiuk.
Trzecia antologia pt. Czy może być inaczej (Zagnańsk 2009) zawierała wiersze autorstwa dwudziestu trzech twórców. Wstęp do tej książki napisała Alina Szymczyk. Trzy odrębne promocje trzech wspomnianych zbiorowych książek literackich miały miejsce w chicagowskim Jezuickim Ośrodku Milenijnym (JOM).
Czwarta antologia poetycka pt. Spojrzenie (Zagnańsk 2009) zawierała wiersze tylko czterech poetów. Aliny Szymczyk, tomik wierszy-Modlitwa, Janusza Kliś – Kwiaty w moim oknie, Jausza Kopeć – jedna czwarta, Władysława Panasiuk (…) z nich zaś największa jest miłość. Słowo wstępne do Spojrzeń napisał Władysław Panasiuk, natomiast Posłowie Maciej A Zarębski. Odbyły się dwie promocje tej antologii – jedna w chicagowskim JOM, druga – w ‘Cafe Prague’ w Chicago.
Piątą antologię pt. Droga do światła : almanach patriotyczno-religijny poetów chicagowskich (Zagnańsk–Chicago 2010) wydano ze Słowem wstępnym Aliny Szymczyk i Posłowiem autorstwa o. Jerzego Karpińskiego SJ.
Szóstą książką zbiorową poetów z Chicago jest publikacja pt. Bez złudzeń : antologia poetów chicagowskich (Zagnańsk-Chicago 2010) także ze Wstępem Aliny Szymczyk i Posłowiem o. Jerzego Karpińskiego.
Do siódmej antologii pt. Sursum Corda – w grę serca : wiersze i proza (Zagnańsk 2012) Wstęp napisał Władysław Panasiuk, natomiast Posłowie Alina Szymczyk, a recenzję wydawniczą – prof. Kazimierz Braun z Uniwersytetu Buffalo.
W druku w 2013 r. jest następna, ósma pozycja pt. Wyznanie emigranta.
Wydawnictwa indywidualne członków i członkiń ZLP im. JP II (tomiki poetyckie)
Rokrocznie drukowane są nowe tomiki indywidualne, bo każdy poeta ma ambicję i chce pozostawić po sobie zapisany ślad. Nie wszystkie wydane przez członków ZLP im. JP II książki należą do dzieł z „górnej półki”, ale ważniejsza jest wola pisania i pożyteczne wykorzystanie czasu na twórczość.
Członkinie i członkowie Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II w Chicago wydały / wydali własne tomiki poetyckie (niektóre osoby nawet po kilka). Poniżej podano niepełny wykaz indywidualnych tomików członków i członkiń ZLP im. JP II w porządku alfabetycznym (według nazwisk autorów / autorek).
Bibliografia
Bogiel Leonard, Ścieżka spod Ostrej Bramy, wiersze, Wydawca Wici Chicago 1989 (wstęp o sobie Leonard Gogiel)
Bosak Antoni, Droga do nieba, Chicago 2006.
Chojnowski Andrzej, Ulica Belmont i nie tylko… moje myśli, moje wołanie…, Wydawnictwo ARS pro MEMORIA Starachowice 2009.
Chojnowska-Wokulska Elżbieta, Chciałabym powiedzieć, Łomża 2007.
Chojnowska-Wokulska Elżbieta, Mozaika Mosaic Chicago 2007
Drążkowska Danuta Maria, Witraże życia, Chicago 2010.
Kamiński Jan, Schody do nieba, Świętokrzyskie Towarzystwo Kulturalne Zagnańsk–Chicago 2009.
Kamiński Jan, Wiersze, Zagnańsk–Chicago 2010.
Kamiński Jan, Żółte tulipany, Świętokrzyskie Towarzystwo Kulturalne Zagnańsk–Chicago 2010.
Kliś Janusz, Księżycowy sen, Dębica 1978.
Kliś Janusz, Kamienne znaki, Dębica 1979.
Kliś Janusz, Wzmagania, Dębica 1980.
Kliś Janusz, Spojrzenie – Kwiaty w moim oknie, Chicago 2009.
Kopeć Janusz, Tam gdzie trawy mówią pacierze, Mała Poligrafia Redemptorystów Tuchów 1998.
Kopeć Janusz, Zielnik wspomnień, Tuchów 2000.
Kopeć Janusz, Nienasycenie : fraszki, Kraków 2001.
Kopeć Janusz, Kolory czasu, Kraków 2002.
Kopeć Janusz, Imperfektum, Kraków 2003.
Kopeć Janusz, Haiku, ZLP w Kraków 2004.
Kopeć Janusz, Polonii portret własny, Kraków 2004.
Kopeć Janusz, Twarze, Chicago 2007.
Kopeć Janusz, Spojrzenie, jedna czwarta, Zagnańsk 2009.
Maciasz-Broda Józef, Polski Papież, (Wydawnictwo „Panorama”)Chicago 2003.
Murawska Katarzyna , Purpurowe o zachodzie , Ars Pro MEMORIA Starachowice 2011,
Musa Henryk , Wiersze z Kaszub Wydawca: Świętokrzyskie Towarzystwo Regio-
nalne 2005
Musa Henryk, Wiersze znad Małego Morza Wydawnictwo ROST Banino 2006
Musa Henryk, Poezja Konarzyn, Biblioteka Świętokrzyska Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne 2006
Musa Henryk , Moje Kaszeby – Kaszuby Wydawnictwo ROST Banino 2007
Musa Henryk Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne wydania: 2007
Obara Władysław Janusz, Pożegnanie Chicago 2007.
Obara Władysław Janusz, Świętokrzyskie Termopile, Starachowice 2008.
Obara Władysław Janusz, Dobry Bóg raport przyjął i duszę, (wydawca ARS pro MEMORIA) Starachowice 2009.
Obara Władysław Janusz, Birnamski las, ARS pro MEMORIA Starachowice 2010.
Obara Władysław Janusz, Siwakowe granie, wydawca Pu Compus, wstęp Władysław Janusz Obara Starachowice 2011.
Obara Władysław Janusz, Pan Wybicki słuchał i nie wierzył, /wydawca ARS pro MEMORIA Starachowice 2013.
Panasiuk Władysław, Pod polskim niebem, Chicago PBF1993.
Panasiuk Władysław, Kolce róży, PBF Chicago 1993.
Panasiuk Władysław, Sześć jesieni, Chicago 1994.
Panasiuk Władysław, I nie wódź nas na pokuszenie, Chicago 1996.
Panasiuk Władysław, Amerykańskie noce, Chicago 1997.
Panasiuk Władysław, Dwa życia, Polish Book Fair Chicago 2004.
Panasiuk Władysław, Spojrzenie (…) z nich zaś najważniejsza jest miłość, Zagnańsk 2009.
Panasiuk Władysław, Piszę więc żyję, Świętokrzyskie Towarzystwo Kulturalne Zagnańsk 2009.
Piekarska-Poneta Natalia, Byłam nie tylko na Mikołowskiej, Rybnik-Nysa-Prudnik 1996.
Piekarska-Poneta Natalia, Malutki, Robokop, Plaskaty i Bani, Nysa 2000.
Piekarska-Poneta Natalia, Siedziałam za Katowice, wydawnictwo Skriba Racibórz 2005.
Piekarska-Poneta Natalia, Perturbacje : wiersze, Gliwice 2008.
Piekarska-Poneta Natalia, Plamy słońca, Gliwice 2008.
Purymska Marianna Mili, Na skrzydłach wiatru /wydawca Świętokrzyskie Towarzystwo Kulturalne/ Zagnańsk-Chicago 2012 /
Redliński Robert Paweł, Trzy ukłony, Chicago 2009.
Redliński Robert Paweł, Uziemiony orzeł, Chicago 2011.
Soroborska Marianna Maria, Nie uciekaj mi życie, Chicago 2010.
Szymczyk Alina, Wiersze, wydawca „Galicja” ZMW Kraków 1990.
Szymczyk Alina, Do światła i cienia, Tuchów 1991.
Szymczyk Alina, Krzyk drzewa, słowo wstępne Dorota Kozioł Tarnobrzeg 1993.
Szymczyk Alina, Lasowiak, Tarnobrzeg 1995.
Szymczyk Alina, Baranów i okolice, Dawno i dziś, Baranów Sandomierski [1995].
Szymczyk Alina, Baranowskie jubileusze : 20 lat zespołu „Lasowiaczki”, 10 lat Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, PAIR Sandomierz 1995.
Szymczyk Alina, Baranów i okolice : Echo gminy : Kwartalnik regionalny, Baranów Sandomierski 1996.
Szymczyk Alina, Pieśni Synogarlicy, Biała i Kolorowa Seria Poetycka pod redakcją Nikosa Chadzinikolau ZLP Poznań 1996.
Szymczyk Alina, Wędrowiec z księgi stworzenia, Biała Seria Biblioteki Poetyckiej pod redakcją Nikosa Chadzinikolau ZLP Poznań 1998.
Szymczyk Alina, Dom wspomnień, wydawca Świętokrzyskie Towarzystwo Kulturalne Zagnańsk 2010.
Szymczyk Alina, Spojrzenie- (czterech poetów) tytuł tomik 30 wierszy-modlitwa, Chicago 2010.
Szymczyk Alina, Z pędzącego pociągu życia, From Te Rushing Train Of Life ( polsko-angielski) Wydawca ARS pro MEMORIA Starachowice 2011.
/
Oliwkiewicz-Alen Elżbieta, Lotem ptaka, wydawnictwo DSP Publishing Chicago 2010.
Oliwkiewicz-Alen Elżbieta, Gdy poezją głodne będą chaty, ARS pro MEMORIA Starachowice 2010.
Trzaska Izabela, Rymy moje rymy, ARS pro MEMORIA Starachowice 2009.(słowo od autora Władysław Janusz Obara)
Żubrowska Barbara, Zatęsknisz jeszcze, wydawca ARS pro MEMORIA Starachowice 2010.
Waluś-Sikoń Anna , Pociechy w stropieniu, Nowy Targ 1998,
Waluś –Sikoń Anna, Między Tatrami a Gorcami 2012
(wg. materiałów znajdujących się w ZLP im.Jana Pawła II)
Od 2014 roku minęło 6 lat, kiedy podaliśmy uzupełnienie dokumenty składu Zarządu, niemniej jednak w newsach pojawiają się co miesiąc informacje z naszych spotkań poetyckich w JOM.
Na dzień 29 kwietnia 2020 mamy 47 członków w tym;
20 z Polski, 1 osoba z Kanady , 3 nie żyje,
23 osoby zamieszkałe w USA,
z czego 3 osoby mało aktywne.
Przez ostatnie sześć lat Zarząd zmieniał się w składzie sekretarza protokołowego, inni pełnili swoje funkcje z dużą odpowiedzialnością . Funkcja sekretarza protokołowego pełniła Beata Dudek, pojej odejściu do Ojca, po długiej chorobie, przez kolejne dwa lat pełniła Ania Marzena Konarska , która wróciła do Polski . Miejsce Anny zajęła, Eleonora Przybyło Trzpit, która ponad rok pełniła tą funkcje, zas od 2018 r . sekretarzem protokołowym jest Ewa Belicki.
Skład Zarządu przez te lata działał składzie;
Sekretarz Finansowy Maria Mili Purymska
Sekretarz protokołowy Ewa Belicki
Członkowie Zarządu ;
Jan Zóltek
Antoni Bosak
Mąż zaufania Józef Maciarz Broda
Prezes Alina Szymczyk
Zrzeszenie wydało 12 Almanachów w Świętokrzyskim Towarzystwie regionalnym pod redakcję dr Andrzeja Macieja Zarębskiego. Posłowia zamiescił poeta, prozaik, eseista, krytyk Władysław Panasiuk . Teksty tematyczne opiekunowie duchowi o.Władysław Gryzło SJ, o. Jerzy Karpiński SJ , prezes Zrzesesza wstępy lub teksty o Zrzeszeniu lu protokoły z konkursów . Dr. Andrzej Maciej Zarębski słowo od redakcji , wspólzalożyciela ZLP im.JP II. Wszystkie nasze Almanachy jak wspomniałam zostały wydane w Świętokrzyskim Towarzystwie Regionalnym w Zagnańsku k/Kielc.
Oto tytuły Almanachów;
1/ Janowi Pawłowi II - Chicagowscy poeci, wydany 2006 r STR
19 poetó zamieściło swoje wiersze.
2/ Powroty Antoligia - poetów chicagowskich ,wydany 2008 r. wiersze zamieściło 18 poetów.
3/ Czy może być inaczej - 2009 r , wiersze zamieściło 23 poetów.
4/ Spojrzenie - 2009 r. czterech poetów;Alina Szymczyk, Władysa Panasiuk, Janusz Kopeć, Janusz Kliś
5/ Droga do światła - Almanach Patriotyczno – Religijny 2010 r, 11 poetów.
6/ Bez złudzeń - 2010 r. wiersze zamieściło 26 powtów
7/ Sureum Corda – W górę serca 2012 r. Antologia jednego wiersza 47 poetów.
8/ Wyznanie Emigranta - 2013 r., wiersze zamieściło 20 poetów
9 / Zło dobrem zwyciężaj - 2014 r. wiersze zamieściło 20 poetów
10/ Powroty do źródła - 2016 r. materiały zamiesciło 29 autorów
11/ Na przestrzeni czasu - 2017. Wspomnienia, wiersze zamieściło 29 autorów
12/ Drogi do wolności - 2019 , z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polsę , prace zamieściło 29 osób.
Zrzeszenie odbywa swoje wieczory i spotkania promocyjne jeden raz w miesiący, natomiast rocznicowe, patriotyczno – religijne z okazji przypadających rocznic. Na naszej stronie zamieszczamy wiersze, relacje ze spotkań , fotograwie , wiadomości, zaproszenia, nasze jak również z Polski. Pięknie dziękujemy za wspaniałą współpracę z twórcami z Polski.
Wielu naszych poetów wydało własne ksiązki i tomiki poezji, a wsród nich, Maria Mili Purymska, Anna Waluś Sikoń, Jan Żółtek, Katarzyna Murawska laureatka wielu prestizowych nagród, Dariusz Redliński, oraz debiutancje tomiki poezji wydali; Jerzy Kowalewski, Beata Korzeniak, Urszula Brynda, Robert Wołczyński ze Starachowic, którym serdecznie gratulujemy.
Z okazji 100 lecia urodzin Jana Pawła II, wydajemy Almanach w Hołdzie Janowi Pawłowi II, który jest wtrakcie przygotowania.
W związku z pandemią nasze spotkania zostały zaieszone jak wszelka działalność, kiedy zostaną odwołane zakazy wznowimy naszą działalność.
Zapraszamy wszystkich do naszej poetyckiej wspólnoty.
Alina Szymczyk Prezes , 29 kwietnia 2020.